Podczas swobodnych przyjacielskich rozmów często słychać komentarze, że doba jest za krótka i przydałoby się ją rozciągnąć. Jest to oczywiście efektem często zbyt dużej ilości zadań w ciągu dnia, nagromadzonej pracy, czy też innego typu zajęć, których nie da się przełożyć. Naturalną koleją rzeczy jest wtedy ograniczenie ilości snu. A to jak się okazuje, może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Jakie konkretnie? Czym grozi niedobór snu?
Dlaczego sen jest ważny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, czym może grozić niedobór snu, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu sen jest w ogóle tak ważny i do czego jest on nam potrzebny?
Być może nie każdy o tym wie, lecz każdy człowiek spędza około jedną trzecią całego swojego życia śpiąc. Jest to więc naprawdę spora ilość czasu. Warto by się więc zastanowić, czemu ma to służyć. Jak się okazuje, nie do końca jeszcze to wiemy. Na pewno sen ma ogromne znaczenie regeneracyjne dla organizmu. Nie tylko pomaga nam odpocząć i nabrać nowych sił, lecz również pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Nie tylko pomaga się uczyć, zdobywać nowe informacje czy też zapamiętywać, lecz ma także spory wpływ na liczne procesy biologiczne zachodzące w naszych ciałach oraz na ogólny ich rozwój.
Jakie mogą być skutki niedoboru snu?
Jak zatem widać, sen ma kolosalne znaczenie dla naszego życia. Warto się więc dowiedzieć, czym może grozić jego niedobór. Czym w ogóle jest niedobór snu i kiedy można o takim stanie powiedzieć?
Na samym początku warto dowiedzieć się, ile tak naprawdę powinno się spać. Przyjmuje się, że dorosła, zdrowa osoba powinna każdej doby przesypiać około 7-8 godzin. Jeśli tak się nie stanie i sen regularnie będzie krótszy, może dojść do wielu nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o silnym zmęczeniu, częstych migrenach, a także o rozdrażnieniu. Oczywiście w takiej sytuacji pojawia się również silna senność, brak koncentracji oraz kłopoty z zapamiętywaniem.
Niedobór snu może się również w znacznym stopniu przełożyć na pogorszenie się stanu zdrowia. Przede wszystkim mowa tu jest o nadciśnieniu, cukrzycy, a także nadwadze i otyłości. Regularny i długotrwały niedobór snu to także ogromne ryzyko powstawania w przyszłości choroby Alzheimera, a także nowotworów. Co więcej, często zdarza się, że w wyniku niedoboru snu pojawiają się w organizmie liczne stany zapalne, przykładowo w jelitach, co skutkuje oczywiście niestrawnością i problemami z żołądkiem. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nieprawidłowa ilość snu w bardzo wyraźny sposób zmniejsza libido.