Nie od dziś wiadomo, że przeziębienie u dziecka przebiega w nieco inny sposób niż u dorosłych, a także daje inne objawy. Początkujący rodzice mogą tego nie wiedzieć, a to grozi bardzo szybkim przerodzeniem się z pozoru zwykłego przeziębienia w poważniejszą infekcję, która może dotknąć również pozostałych członków rodziny. Z tego też powodu warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy przeziębienia u dziecka i jak sobie z nimi poradzić.
Przeziębienie u dziecka objawy
Ciało dorosłej osoby daje wyraźne sygnały, że coś z nim jest nie tak i wymaga podjęcia leczenia i wspomożenia go w walce z infekcją. Małe dzieci również dają takie sygnały, lecz w nieco innej postaci, dlatego ważne jest to, aby potrafić je odczytać. Co zatem może być najczęstszym objawem przeziębienia u dziecka?
Jeśli nasze dziecko złapie infekcję, która przeradzać się będzie w przeziębienie, z pewnością zaobserwować u niego będzie można zmęczenie, brak chęci do zabawy czy też ogólne osłabienie. Malec stanie się marudny i kapryśny. Może się również mocno skarżyć na senność, a także pojawić się u niego mogą wzmożone braki w koncentracji.
Jeśli takie objawy zostaną zignorowane przez rodziców, bardzo szybko infekcja podążać będzie dalej, sygnalizując swoją obecność lekko podwyższoną temperaturą ciała, nieprzekraczającą jednak stanu podgorączkowego. Co więcej, pojawić się mogą problemy z katarem, ból głowy oraz problemy z gardłem w postaci uczucia suchości, drapania, a także pieczenia.
W przypadku niemowlaka zbliżające się przeziębienie, a co za tym idzie kiepskie samopoczucie dziecka, sygnalizowane będzie oczywiście wzmożonym płaczem. Wielu rodziców to bagatelizuje, lecz jeśli dodatkowo pojawi się grymaszenie, lekki kaszel oraz katar, nie może być mowy o niczym innym, jak o infekcji.
Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka?
Jeśli nasze dziecko złapie infekcję, która przeradzać się będzie w przeziębienie, warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim można poradzić, aby nie doszło do zarażenia całej rodziny.
Na początkowym etapie zakażenia, gdy nie pojawiła się jeszcze niewielka gorączka u dziecka, zalecane jest podanie mu dodatkowej dawki witaminy C, która podniesie odporność i przyczyni się do skuteczniejszego zwalczenia zagrożenia. Dobrym pomysłem jest wykonanie samodzielnego soku, do którego można dodać niewielką ilości cytryny, czy też nawet imbiru.
Gdy dojdzie jednak mimo wszystko do przeziębienia, warto dziecku zrobić kąpiel w ciepłej wodzie, a także w łóżeczku przykryć ciepłym kocykiem. Oczywiście w dalszym ciągu powinno się podawać sok z cytryną. Doskonałym pomysłem na napój dla małego dziecka jest mleko z miodem oraz z czosnkiem.