Kara to jeden z typowych elementów tak zwanego klasycznego wychowania. Jest to rodzaj konsekwencji, które ma ponosić dziecko w związku z określonym nieprawidłowym zachowaniem. Niestety, w wielu wypadkach rodzaj kary dla dziecka nie jest adekwatny do jego zachowania, co wynika z niewiedzy oraz bezsilności opiekunów malucha.
Czym są kary?
Jak wspomniano powyżej, kary to konsekwencje wyciągane przez rodziców w stosunku do dziecka. Wynikają one z jego niewłaściwego zachowania i mają być formą nauki posłuszeństwa. Wielu rodziców zapomina jednak o tym, że powodują one bardzo poważne konsekwencje w zakresie emocji dziecka i w wielu wypadkach są zwyczajnie nieskuteczne. Mogą one spowodować trwały uraz w psychice dziecka, który w znacznym stopniu oddziałuje na zachowanie, samoocenę i pewność siebie malucha.
Jakie kary dla dzieci są absolutnie zabronione?
Niektórzy rodzice zamieniają rozmowę z dzieckiem na kary. Wśród typowych kar, które nie powinny być stosowane należy wymienić między innymi: obrażanie się na dziecko oraz ignorowanie go czy wyśmiewanie, a także poniżanie malucha. Dzieci bardzo silnie reagują na ignorowanie ich przez rodziców. Takie zachowanie opiekunów budzi bardzo silne emocje maluchów, które mają wrażenie, że przestają być dla swoich rodziców ważne. W tym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z maluchem na temat przewinienia oraz cierpliwe tłumaczenie możliwych negatywnych konsekwencji takiego zachowania. Brak komunikacji w tym przypadku prowadzi do gromadzenia się negatywnych emocji, takich jak choćby gniew, złość, bunt czy smutek. Innym zachowaniem, które nie powinno być stosowane jest poniżanie i wyśmiewanie dziecka. Takie zachowanie prowadzi do zachwiania pewności siebie oraz obniżenia samooceny malucha. W tym przypadku rozmowa z dzieckiem ma również kluczowe znaczenie. Jeżeli rozmowa zamieniania jest na przykre słowa wypowiadane w złości, może prowadzić do bardzo poważnych i dotkliwych konsekwencji. Rodzic jest bowiem dla dziecka autorytetem oraz jedną z najważniejszych osób. Maluch bardzo liczy się zatem ze zdaniem rodzica i swoim zachowaniem pragnie zadowolić jego oczekiwania. Niestety nie zawsze mu się to udaje, a stosowane wówczas przezwiska są dla malucha bardzo przykre i pozostają w jego pamięci przez bardzo długi czas. W takim przypadku dziecko staje się wycofane, zamknięte w sobie oraz ma problemy w nawiązywaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami w przedszkolu, szkole, jak również na późniejszych etapach życia.